Mgr. Adam Šimoník

Mail: simonik@ze-me-klic.cz

adamsimonik@gmail.com

Telefon: 607 563 849

O mně: V pomáhající sféře pracuji od roku 2010. Začínal jsem jako dobrovolník na Chráněném bydlení pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením a autismem, kde jsem pracoval jako vedoucí asistentů přímé péče, dále jako externí a interní supervizor pro zařízení pomáhající profese sociálního a zdravotního typu a OSVČ v poradenské kanceláři. Moje skoro desetiletá zkušenost se supervizí (absolvoval jsem zhruba 300 hodin supervize vlastní práce) mě dovedla k tomu, abych se sám stal profesionálním supervizorem a koučem. Aktuálně se věnuji téměř výhradně supervizím ve zdravotnictví ve FN Brno a supervizím ve své soukromé praxi.

Ceník: 1000 Kč / 60 minut individuální supervize/koučink.

1500 Kč / 60 minut individuální supervize v angličtině / skupinová / týmová supervize (10 lidí a více preferujeme v tandemu obou supervizorů)

IČO: 08112258 – lektorská a poradenská činnost.

Číslo účtu (pro poukázky či online konzultace): 670100-2204055395/6210

Další možnosti: Setkávání provádím též on-line, nejlépe přes platformu viber. Pokud je pro klienta nemožné dostavit se za námi do pracovny ani použití on-line verze, je možné domluvit se na setkání jinde. Zde si účtuji 5 Kč/km.

Jak pracuji: Systemika + Na řešení zaměřený přístup: Své schopnosti a vědomosti upevňuji a rozvíjím v dlouhodobém výcviku pod vedením MUDr. Františka Matušky. Ze zkušenosti vím, že nesystematickým a opakujícím se mluvením o problému a jeho symptomech, se problém spíše prohlubuje. S klienty tedy citlivě o problému hovořím perspektivně, tedy již s ohledem na budoucí řešení, či cílový žádoucí stav. Snažíme se vyhnout dlouhému retrospektivnímu ohlížení zpět (pokud to situace vyžaduje, samozřejmě to respektujeme v rámci domluveného kontextu).  S klienty hledám naopak silná místa a zdroje, na kterých mohou znovu stavět. Takto vedený rozhovor mně pomáhá ke  krystalizaci a specifikaci klientova cíle a následnému řešení. Podstatou mé práce je tak zejména takto vedený pomáhající rozhovor. Z pohledu systemiky vnímám klienta se všemi jeho „systémy“. Neanalyzuji jednotlivé části jeho života, snažím se vidět celkový obraz jeho života a vnímat ho holisticky. Konzultace vedu ve smyslu Sokratovského dialogu – s respektem k názoru a pohledu klienta, ale zároveň jako podněcující a inspirující k vidění světa jinou optikou.

Koučování se snažím od začátku vést k co nejrychlejšímu a nejefektivnějšímu závěru a to v minimálním počtu společných sezení. Rámec koučování – frekvence i čas se řídí společnou domluvou s klientem a koučem. Dáváme důraz na potřeby klienta, doporučíme ale větší / menší četnost popř. délku sezení. Konečné slovo avšak necháváme na klientovi. V koučování pomáháme klientovi definovat žádoucí cíl a provázíme ho k nalezení řešení. Ze systemického pohledu respektujeme životní situaci klienta, tempo a průběžně kontrolujeme správný směr cíle tak, aby klient věděl, že kráčí opravdu zamýšleným směrem. Jako kouč se Vám budu věnovat v otázkách Vašeho pracovního či osobního života v individuálním a důvěrném prostředí. Za nejdůležitější v mé práci kouče považuji schopnost naslouchání a respektujícího přístupu tak, abyste se nebáli o čemkoliv komunikovat a s mojí pomocí tak nacházeli cesty k řešení, které pro Vás bude vyhovující. Základem mé práce je zakázkový model spolupráce. Tento model si klade za cíl průběžně mapovat, aby vše co spolu v rozhovoru probíráme plynulo z potřeb a zakázky klienta.

Supervize je povinná v sociálních službách a doporučená v každé pomáhající profesi – zejména zdravotnictví. Supervize se obvykle zaměřuje na pracovní život a tak je příjemcem v konečném důsledku hlavně Váš klient. V supervizi se snažíme o zefektivnění pracovního postupu, zlepšení vztahů na pracovišti (vztahově – komunikační supervize), zmapování postupů s klientem (klinicko – případová supervize). Supervizi si naši klienti smlouvají většinou na delší časový úsek – někdy i v řádu let. Nejčastější frekvence je 2-3 hodiny supervize za 1-3 měsíce – dle velikosti týmu a dojednané zakázky. Preferujeme uskutečnění tří zkušebních supervizí po kterých tým, zadavatel a supervizor zhodnotí jestli jim styl a průběh supervize vyhovuje a domluví se na případné další spolupráci. Možné je však sjednat supervizi jednorázovou, zaměřenou na vyřešení konkrétní situace či na orientaci v daném problému. Takto vnímaná supervize je krátkodobějšího charakteru a jsou do ní citlivě včleněny techniky koučinku. Základem mého přístupu v supervizi je rozvíjení dialogu v týmu a společné hledání řešení etických dilemat a dalších problémů ve vztahu a komunikaci s klienty i mezi kolegy na pracovišti. Respektuji přesah z pracovní do osobní sféry života, jelikož vše co v životě dělám se prolíná a časté vyřešení problémů v práci vyřeší i problémy v osobním životě a naopak. Cílem supervize avšak vždy primárně zůstává zlepšení a zkvalitnění odváděné práce, příjemcem je v konečném důsledku až klient pracovníků na supervizi.

To, jestli je pro klienta v dané situaci vhodnější supervize, či koučování, navrhuji v úvodní konzultaci a to vždy s ohledem na téma, které s sebou klient přináší. Používám prvky krátké terapie zaměřené na řešení (SFBT – Solution Focused Brief Therapy). Pokud naznám, že terapeutická rovina, ve které pracuji je pro klienta nedostatečná, odkážu ho na kolegu v terapeutickém výcviku či na psychologa.

Supervizi své práce realizuji u těchto supervizorů: Mgr. Jana Špačková, Mgr. Miroslava Ježová

Praxe:

2019 – dosud:    OSVČ Soukromá supervizní, koučinková a psychosociální praxe

2019 – dosud:   Interní supervizor, Fakultní Nemocnice Brno

2024 – dosud: Externí supervizor, Modrá linka, Brno

2021 – 2022: Vedoucí přímé péče, DOZP + DS Gaudium, Brno

2020 – 2022: Externí supervizor, Domácí hospic Porta Vitae, Tišnov

2020 – 2021: Externí supervizor, Centrum duševního zdraví Práh, Brno

2019 – 2020:   Externí supervizor, Eliada terénní služba Slezské Diakonie, Brno

2015 – 2021:     Vedoucí týmu osobních asistentů. Chráněné bydlení sv. Michaela, Brno

2010 – 2015:    Osobní asistent přímé péče pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením a autismem. Chráněné bydlení sv. Michaela, Brno

Vzdělání:

2006 – 2010:     Německé zemské gymnasium, Brno

1997 – 2006:    ZŠ Komenského, Slavkov u Brna

Jazykové znalosti:  

angličtina (C2, státní zkouška), LTC London School of English – certifikát C1

    němčina (B2, maturita)

    španělština (A2, samouk)   

Další vzdělávání:

Kurzy v sociální oblasti:

    Jak vydržet v sociálních službách déle než rok (4h). Dana Sklenářová   

    Kurz pro dlouhodobé zaměstnance Charity (8h). Oldřich Haičman

    Předávání informací o služba dle vyhlášky 505/2006 Sb. (1h). Michal Novotný

    Syndrom pomocníka (2h). Jindřich Kotvrda

    Sexualita lidí s mentálním postižením (3h). Pavel Hruban

    Poruchy chování (4h). Radek Vovsík

    Individuální plánování u lidí s mentálním postižením (8h). Ludmila Pavlišová

    Potřeby klientů s využitím PBSP (6h). Michal Šalplachta

    Vzdělávání osob s poruchami autistického spektra (8h). Lenka Budínová, Martin Polenský

    Úvod do krizového plánování (8h). Kateřina Balická

    Základy týmové práce v sociálních službách (8h). Jiří Sobek

    Základy leadershipu v sociálních službách (8h). Jiří Sobek

    Techniky zjištování potřeb u nekomunikujících uživatelů (8h). Iveta Šůstková

    Hranice ve vztahu s klientem a práce s limity klienta (16h). Lada Furmaníková, Jan Paleček

    Zásady komunikace s osobami se sluchovým postižením (8h). Kulichová

    Sexuální pedagogika lidí s mentálním postižením (16h). Martin Bednář

Motivace jako prostředek efektivního zapojení do pracovních činností u osob s poruchou  autistického spektra (8h). Jana Hubová

    Komunikace verbální a neverbální (8h). Ondřej Ptáček

    Zvládání agrese v kontaktu s klientem (16h). Daniel Kaucký, Michal Horák

    Standardy kvality sociálních služeb v praxi (24h). Lada Furmaníková, Jan Paleček

Nedirektivní komunikace a aktivní naslouchání (8h). Dita Hegrlíková

Další absolvované kurzy:

    Výživa a stravování (4h). Tereza Bočková

První pomoc (8h). Dominika Babákova

    Duchovní rozměr v charitní praxi (8h). Josef Čajka

    Právní minimum pro pomáhající profese v oblasti občanského, rodinného a trestního práva (8h).     Alena Brožková

    Metody fyzioterapie (2h). Lucie Pařízková

    Základy masáže (3h).

Jiné aktivity a dovednosti:

2007 – dosud    Člen Divadelního spolku z.s., ve  Slavkově u Brna. www.divadloslavkov.cz

2012 – 2013     Dobrovolník v SOS Dětské vesničky Brno, doučování angličtiny a němčiny

2009 – 2011    Vedení dramaturgického kroužku pro děti na prvním stupni ZŠ

Hra na flétnu

Řidičský průkaz sk. B

Zájmy a záliby: Divadlo. Turistika. Zdravý životní styl – výživa a posilování. Literatura – zejména knihy se zaměřením na sociální problematiku, křesťanskou tématiku, psychologii a osobní rozvoj.